Sekcja własności przemysłowej i nowych technologii

Sekcja Własności Przemysłowej i Nowych Technologii współpracuje wraz z dwiema innymi sekcjami Koła Własności Intelektualnej UMCS.

Skupia ona część osób przynależnych do Koła, które wykazują zainteresowanie szeroko pojętą własnością przemysłową, zagadnieniami IT oraz nowymi technologiami.

Na każdym kroku spotykamy się z prawem własności przemysłowej.

Masz wątpliwości? Lubisz gotować? Posiadasz mikser? Świetnie. Wynalazcą miksera był Walter Scott. Swój wynalazek opatentował w 1870r. Ale wynalazek ten jest przecież stale ulepszany technicznie. Nie sądzę, żebyś posiadał model z 1870r. Ulepszenie podlega ochronie jako wzór użytkowy. A może Twój mikser wyróżnia się ciekawym, niespotykanym wzornictwem? W tej sytuacji zastosowanie mają przepisy o wzorze przemysłowym.

Posiadasz ulubioną parę jeansów, zgadza się? Zapewne umieszczone jest na nich logo przedsiębiorstwa, które je stworzyło – masz do czynienia ze znakiem towarowym. Bardzo możliwe, że cechują się one nietypowym, ulepszonym szyciem, które znacznie wpływa na komfort noszenia – wzór użytkowy. A może mają nowy, niespotykany design? Ponownie pojawia się wzór przemysłowy.

Kwestia jest o wiele bardziej istotna, jeżeli sam zajmujesz się działalnością zarobkową, tworzysz niezwykle ciekawe przedmioty chcąc je wprowadzić na rynek. Jak się ustrzec przed nieuczciwą konkurencją? Uzyskując m.in. prawo ochronne albo prawo z rejestracji. Na czym polegają te instytucje? Dowiesz się dołączając do nas.

Głównym celem sekcji jest rozwijanie naszych zainteresowań, dlatego pasję łączymy z entuzjazmem i przyjemnością. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i ciekawe poglądy.

Prowadzimy dyskusje, uczestniczymy w minikonferencjach oraz tworzymy opinie prawne. Bierzemy także aktywny udział w warsztatach prowadzonych przez Szkołę Prawa Własności Intelektualnej. Jeżeli potrzebujesz porady prawnej – serdecznie zapraszamy.

 

Sekcji przewodniczy Adam Semeniuk.